Zobacz harmonogram naborów na 2018 rok.harmonogram naborów na 2018 rok.
Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO-Lubuskie 2020
16 czerwca 2015 r. Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO-Lubuskie 2020. Przyjęcie dokumentu nastąpiło zaraz po informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, pełniącego rolę Instytucji Koordynującej Umowę Partnerstwa, o zgodności (SZOOP) z Umową Partnerstwa oraz wytycznymi horyzontalnymi. Nasz region akceptację całego dokumentu uzyskał jako jeden z pierwszych w kraju. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych to podstawowe źródło informacji o zasadach realizacji wsparcia dla potencjalnych beneficjentów programu. Zatwierdzenie tego strategicznego dokumentu oznacza m.in., że można już ogłaszać nabory dla Beneficjentów Programu. Dokument co istotne został zatwierdzony w odniesieniu do wszystkich 10 osi Programu.
Maksymalne pułapy dofinansowania w %
Maksymalna intensywność pomocy regionalnej na obszarach należących do województwa lubuskiego, liczona jako stosunek wartości pomocy regionalnej, wyrażonej w ekwiwalencie dotacji brutto, do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą wynosi:
– 35% dla dużych przedsiębiorstw
– 45% dla średnich przedsiębiorstw
– 55% dla mikro i małych przedsiębiorstw
Kryteria MŚP są następujące:
– mikroprzedsiębiorstwo
mniej niż 10 pracowników oraz roczny obrót lub całkowity bilans nie przekracza 2 mln EURO.
– przedsiębiorstwo małe
mniej niż 50 pracowników oraz roczny obrót 10 mln euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln EURO
– przedsiębiorstwo średnie
mniej niż 250 pracowników oraz roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln EURO
Obszary inteligentnych specjalizacji dla województwa lubuskiego
Inteligentne specjalizacje – dziedzina życia gospodarki lub nauki stanowiąca nową, rozwojową specjalizację gospodarczą, która opiera się na wykorzystaniu unikalnych zasobach naturalnych regionów, połączeniu różnych branż, zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Inteligentne specjalizacje mają na celu doprowadzić do powstania nowych rynków aktywności gospodarczej, modernizacji oraz podniesieniu konkurencyjności regionów.
Każde z województw Polski ma określoną listę inteligentnych specjalizacji.
Na rozwój inteligentnych specjalizacji regionów zostanie przeznaczona największa pula funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014-2020.
Projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje dają dużą szansę na otrzymanie dotacji w latach 2014-2020.
W programach operacyjnych perspektywy 2014-2020 preferowane będzie podejście charakteryzujące się wysokim potencjałem w zakresie komercjalizacji wiedzy oraz wpisujące się w strategie inteligentnej specjalizacji, preferowane będą projekty, które wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje.